Śladami Adama Małysza - willa74

Śladami Adama Małysza

Spędzając weekend czy urlop w Wiśle warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie miejsc związanych z najbardziej chyba znanym jej mieszkańcem, czyli Adamem Małyszem, który rozsławił miejscowość na cały świat.

Wycieczkę można zacząć w Centrum, gdzie w „Domu Zdrojowym” przy pl. B Hoffa znajduje się 250 cm figura Adama Małysza z białej czekolady. Wykonana została w 2001 roku przez 8 cukierników ze Stowarzyszenia Cukierników RP z bloku czekolady ważącego ponad 300 kg. 

Będąc na pl. B. Hoffa warto przejść się deptakiem przebiegającym przez wiślański rynek, aby zapoznać się z Aleją Gwiazd Sportu. Znajdują się w niej tablice sportowców lub osób związanych ze sportem, której losy splotły się z Wisłą. Kolekcję zapoczątkował Adam Małysz, później do tego grona dołączyli m.in.: Jan Legierski, Piotr Żyła, Apoloniusz Tajner, Przemysław Saleta i Janusz Rokicki.

W centrum miasta przy głównej drodze znajdują się skocznie narciarskie w Wiśle Centrum o punktach konstrukcyjnych K10, K20 i K40. Skocznie zmodernizowane zostały w 2014 roku i od tamtej pory regularnie odbywają się na nich zawody dzieci i młodzików.

To jednak nie wszystkie skocznie w Wiśle. Aby zobaczyć tą najsłynniejszą – Skocznię Narciarską im. Adama Małysza należy się udać do Wisły Malinki. To jedyna skocznia na świecie, której zeskok to część budynku z trybunami, pod którymi zbudowano tunel dla przejeżdżających samochodów. Odbywają się na niej konkursy letnie i zimowe, zarówno polskie, jak i zawody Pucharu Świata. Odwiedzając skocznię można skorzystać z kolejki krzesełkowej, a także wejść na wieżę, z której wyruszają skoczkowie na próg.

Jeśli będzie Wam mało atrakcji związanych z Adamem Małyszem i narciarstwem możecie odwiedzić jeszcze Muzeum Narciarstwa z bogatą kolekcją sprzętu narciarskiego, Galerię „Sportowe Trofea Adama Małysza” z wieloma pamiątkami związanymi z karierą mistrza oraz Fan Club Adama Małysza – Bar Bracki „U Bociana”.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. 
Dowiedz się więcej.