Beskidy są jednymi z najładniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych gór w Europie.
W Wiśle na turystów czeka ponad 150 km szlaków turystycznych, spacerowych, tematycznych i dydaktycznych oraz tras rowerowych, o różnej skali trudności, którymi można przewędrować przez całą okolicę.
Wisła położona jest w środku Beskidu Śląskiego na poziomie 431 m n.p.m. w dolinie rzeki Wisły. Otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m) ciągnącym się przez Stożek (980 m) do przełęczy Kubalonka (761 m), od wschodu przebiegającym od położonej nad Ustroniem Równicy (885 m) przez Trzy Kopce Wiślańskie (810 m) do Przełęczy Salmopolskiej (934 m). W tym miejscu granicę stanowi właściwy grzbiet Baraniej Góry (1220 m) kończący się na Karolówce.
W masywie Baraniej Góry znajdują się najpiękniejsze okazy flory. W 1953 roku został tam utworzony Park Krajobrazowy, który obejmuje górny regiel z naturalną świerczyzną, jako otoczką źródlisk rzeki Wisły. Trzy górskie potoki: Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka – tworzące po połączeniu rzekę Wisłę, stanowią rezerwat wodny ze szczególną ochroną pstrąga potokowego.
Godnymi obejrzenia atrakcjami są Kaskady Rodła – wodospady na progach Białej Wisełki, najpiękniejsze zjawisko fizjograficzne w Beskidzie Śląskim oraz niecodzienna panorama Beskidów, którą można podziwiać z wieży widokowej na Baraniej Górze.
Przez Wisłę przebiega również 33 km odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego: Czantoria Wielka – Beskidek – Soszów – Cieślar – Stożek – Kiczory – Przełęcz Kubalonka – Stecówka – Przysłop – Barania Góra – Magórka Wiślańska.
Na jego trasie znajdują się dwa schroniska turystyczne: na Stożku i Przysłopiu pod Baranią Górą, dwa schroniska prywatne: Soszów pod Soszowem Wielkim i Lepiarzówka na Soszowie.
Więcej na temat szlaków turystycznych w Wiśle znajdziesz tutaj: